Pilecki Andrzej cz. 2
Andrzej Pilecki (ur. 1932, Wilno), syn rotmistrza Witolda Pileckiego, po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Teletechnicznego w Warszawie pracował w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka. Andrzej Pilecki po studiach na Politechnice Warszawskiej pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych, zajmował się komputerami w zakładach „Polfy”, a następnie był głównym inżynierem elektronicznych maszyn cyfrowych w Instytucie Chemii Przemysłowej i Ośrodkach Obliczeniowych Ministerstwa Chemii. Honorowy Obywatel miasta Otwocka, zaangażowany w działalność społeczną i upamiętnianie postaci ojca, Witolda Pileckiego.
więcej...
mniej
[00:00:06] Autoprezentacja boh. urodzonego w Wilnie w 1932 r. Rodzina mieszkała w Sukurczach koło Lidy.
[00:00:48] Dzieciństwo w Sukurczach, boh. przed wojną zdał do drugiej klasy szkoły powszechnej. Ojciec, Witold Pilecki, napisał poemat o życiu w Sukurczach.
[00:01:53] Wizyta w rodzinnym majątku w 1992 r. – reakcja na widok zniszczeń: zburzenia domu, wycięcia drzew. Pogrzeb babki zmarłej w czerwcu 1939 r. – stan grobu rodzinnego w latach 90. i współcześnie.
[00:05:45] Głazy, na których stał dom, zostały użyte do zasypania stawów oraz źródełka. Wspomnienie ochmistrzyni Józefy, która dożyła stu lat. Dzieciństwo w majątku – boh. bawił się z pastuszkami – „papierosy” z mchu, efekt wypalenia prawdziwego papierosa. Rzucenie nałogu w wieku dojrzałym.
[00:10:42] Podczas podróży w 1992 r. boh. towarzyszył kamerzysta – odwiedzanie okolicznych wiosek. W 1940 r. mama, mieszkająca z dziećmi w Krupie, została ostrzeżona przed deportacją przez ucznia-komunistę – ucieczka do pobliskiej wsi Nowickie. Rewizje w Sukurczach, gdzie mama po wejściu sowietów zakopała zbiór białej broni. Zagrożona deportacją uciekła z dziećmi przez zieloną granicę do Ostrowi Mazowieckiej. Pierwsza nieudana próba przekroczenia granicy – zatrzymanie przez straż graniczną w Szepietowie, gdzie boh. i jego siostra uniknęli rewizji. [+]
[00:21:48] Boh. spędził okupację w Ostrowi Maz. – wyjazd do technikum w Warszawie, po jego ukończeniu dostał nakaz pracy w Zakładach Radiowych im. Kasprzaka – nadzór nad żeńską brygadą skalowania. [+]
[00:29:02] Nagłośnie sprawy ojca przez stalinowskie media. Boh. w Ostrowi robił modele samolotów – udział szybowca w pokazie. Boh. chciał się zapisać na kurs szybowcowy – odmowa przedstawiciela władz. Ukończenie klasy o profilu radiowym w technikum. [+]
[00:37:56] Po przyjeździe do Warszawy boh. mieszkał w bursie przy u. Tarczyńskiej, prace przy odbudowie stolicy. Pracując w Zakładach Kasprzaka mieszkał w hotelu robotniczym, jego współlokator Janusz Filip śpiewał w chórze „Warszawa” prowadzonym przez Sygietyńskiego.
[00:41:04] Boh. podjął pracę jako technik w Zakładzie Aparatów Matematycznych (od 1962 r. Instytut Maszyn Matematycznych). Podczas imprezy na koniec studiów biegał z kolegami po dachu sądu, w którym odbywała się rozprawa jego ojca – życiowe koincydencje – rysunek Witolda Pileckiego i Tomasza Serafinowicza autorstwa malarza Jana Stasiniewicza.
[00:45:00] Porównanie mózgu do komputera, praca z pierwszymi polskimi komputerami. Rosyjski matematyk Kiełdycz przyjechał na szkolenie do Instytutu. Pionierskie prace, m.in. Jerzego Dańdy, Eugeniusza Nowaka, wspomnienie kolegi technika Konrada Kosińskiego. Pobyt polskich matematyków w tajnym ośrodku zbrojeniowym na terenie ZSRR.
[00:56:37] Zachowanie mieszkańców Ostrowi wobec rodziny po aresztowaniu ojca – powód wyrzucenia boh. z zabawy. Wspomnienie kolegów z warszawskiej bursy. Boh. latał w Ostrowi kukuruźnikiem – pilot zabrał go do samolotu za kilka jajek.
[01:01:02] Kierownikiem bursy był pan Serafin z Lidy, Witold Pilecki był chrzestnym ojcem jego córki. Wypady na piwo z Markiem Hłasko, spotkanie w „barze pod dyktą” byłego więźnia z Rakowieckiej, który opowiedział boh. o ojcu. Kolegą boh. był piłkarz i aktor Marian Łącz. Historia lekarza, który był świadkiem zakopywania zwłok przez UB na wysypisku śmieci. [+]
[01:09:11] Upamiętnianie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, album Macieja Sadowskiego. Konkurs wiedzy o rotmistrzu w szkołach województwa zachodniopomorskiego – wyjazdy boh. na finał konkursu do Kołobrzegu.
[01:17:00] Boh. został skierowany na studia przez Instytut – trudności z pogodzeniem nauki, pracy i życia rodzinnego.
[01:19:06] Sytuacja mamy, która był żoną „wroga ludu” – rozmowa z „Dziadkiem” Lisieckim, który ją zatrudnił w Ognisku. Prace podejmowane przez mamę po przeprowadzce do Warszawy – praca w ośrodku szkoleniowym kadr wysyłanych za granicę. [+]
[01:23:28] Zasadnicza służba wojskowa – powody, dla których boh. nie wysłano do szkoły podoficerskiej. Okoliczności wysłania go na kurs do Rembertowa. Boh. prowadził kino w jednostce – zdobywanie zagranicznych filmów, seans dla żołnierzy na plaży. [+]
[01:31:44] Przyjazdy rotmistrza Pileckiego w domu – organizowanie gier i zabaw dla syna i jego kolegów. Gra Witolda Pileckiego na pianinie – cyfrowy zapis nut. Ostatnia wizyta w domu – jego stan psychiczny.
[01:35:36] Aresztowania członków siatki, w której działał ojciec. Spotkanie w mieszkaniu wujenki podczas Bożego Narodzenia – galaretka w wannie. Witold Pilecki chodził nad Wisłę z Andrzejem Ostrowskim. Ojciec chciał zainteresować syna rolnictwem – szkolenia w Sukurczach – boh. wolał jeździć na rowerze i słuchać radia. Wybuch podczas doświadczenia chemicznego.
[01:41:20] Rodzina myślała, że ojciec został zabrany do Związku Radzieckiego – wiadomość o jego śmierci. Sny o ojcu, jego reakcja, gdy dowiedział się, że syn zabija motyle. Metody wychowawcze stosowane przez Witolda Pileckiego. Pływanie w Bałtyku – podejrzenia służby obserwacyjno-meldunkowej, że boh. chce uciec wpław na Bornholm – przekupienie żołnierzy papierosami od „Dziadka”.
[01:48:38] Na zawodach hippicznych w Niemnie ojciec wygrał szklaną paterę wyprodukowaną w miejscowej hucie – reakcja ojca, gdy boh. ją zbił. Metody wychowawcze stosowane przez boh. wobec córki – relacje z teściem.
[01:52:36] Mama podjęła pracę w Ognisku w Świdrze – przyjazd na Wigilię w ośrodku. Boh. został „szefem” odśnieżania – pozwolenie na wypicie kompotu, otwarte okno dla „Ciuchci”. Wyjazdy na obozy organizowane przez Ognisko – trudności w podłączeniu telewizora w Sopotni.
[02:00:08] Okupacja sowiecka – pogłoski o wywózkach. Do mamy przyszedł jej uczeń, który widział listy osób przeznaczonych do deportacji – ucieczka do sąsiedniej wsi, rankiem mama udała się do Lidy. Podczas pierwszej deportacji wywieziono kuzyna z rodziną. Znajomość Pileckich z Edwardem Śmigłym-Rydzem – instrukcje sadownicze – i jego teściami. Wyjazd z Lidy przez Wołkowysk do Ostrowi. [+]
[02:07:36] Boh. był w szkolnej reprezentacji szermierczej, kolega Ryszard Kula zaprosił go na spotkanie na AWF – treningi płotkarskie i biegi na średnie dystanse. Treningi z Janem Mulakiem. Sztafeta z okazji wyzwolenia Warszawy 17 stycznia. Boh. wygrywał biegi w Ostrowi – przebieg zawodów na Legii. [+]
[02:17:50] Zawody bokserskie – obrzucenie jabłkami radzieckich pięściarzy. [+]
[02:19:10] Ocena działalności Instytutu Pileckiego.
więcej...
mniej