Sławoj Maciejewski (ur. 1936, Środa Wielkopolska) – jego ojciec w 1939 roku został aresztowany przez gestapo, a następnie zamordowany w obozie koncentracyjnym. W 1940 roku rodzinę uwięziono w obozie w Konstantynowie. We wrześniu 1943 matka została zabrana do KL Ravensbruck, a Sławoj z rodzeństwem wywieziony do obozu w Łodzi, gdzie doczekał wyzwolenia w styczniu 1945. Po wojnie ukończył studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w pułku lotniczym w Poznaniu-Krzesinach. Po specjalizacji z położnictwa i ginekologii pracował w II Klinice Akademii Medycznej, później w położniczo-ginekologicznym szpitalu miejskim w Poznaniu.
[00:00:07] Pełne imię: Zdzisław Zbigniew Krystyna Danuta Sławoj Romuald. Do rozpoczęcia studiów: Romuald (Romek), potem: Sławoj. Prof. Kwaśniewski. Marzenia o specjalizacji z endokrynologii, ostateczny wybór: chirurgia dziecięca. Dwuletnia służba wojskowa w 1965 r. w Poznaniu Krzesiny, pułk lotnictwa.
[00:03:35] Zatrudnienie na oddziale położnictwa, brata w szpitalu w Koszalinie, dalsze losy: tytuł profesora nadany przez Lecha Wałęsę. Zdjęcia dzieci urodzonych dzięki zabiegom in vitro wykonywanym przez boh.
[00:06:16] 20 lipca 1936 r. w Środzie Wielkopolskiej. Fotografia z 1919 r.: powstańcy wielkopolscy na Rynku Gdańskim w Czarnkowie nad Notecią. Wspomnienia z dzieciństwa: ojciec wkładający oficerki z kolorowymi wstążkami, fryzura mamy. Wybuch wojny – bomba w Środzie Wlkp., łuna ognia, ucieczka z mamą, upadek na polu buraków cukrowych. Rodzeństwo w ochronce, siostra zakonna w kornecie.
[00:13:01] Obrazy z wczesnego dzieciństwa: słoik z żółtymi czereśniami, ciężkie obrażenia mamy podczas bombardowania, 16-letnia niania. Zajęcie domu przez esesmana. Przeprowadzka do pokoju z kuchnią w czerwcu 1940 r., biały tobołek z dobytkiem. Mama ur. w 1901 r., biegle władała niemieckim. Wspomnienie: legowisko rodziny przy białym słupie w wielkiej hali, pielęgnacja przez mamę w czasie chorowania boh. na odrę.
[00:18:50] Aresztowanie rodziny w obozie przejściowym w Konstantynowie pod Łodzią, działalność Marianny Gryni, masowe ofiary obozu. Aresztowanie ojca i brata mamy (burmistrza Środy Wlkp. 1919-39) jesienią 1939 r., zamordowanie burmistrza w Forcie VII w styczniu 1940 r.
[00:20:55] Wywiezienie ojca do obozu w Dachau, potem w Sachsenhausen pod Oranienburgiem – zamordowany fenolem w lutym 1945 r. Informacje o losach ojca od uratowanego z obozu mieszkańca Czarnkowa, Ratajczaka, zeznającego na procesie w czerwcu 1945 r. Podejrzenie boh: planowa eliminacja przez Niemców powstańców wielkopolskich z Czarnkowa uwiecznionych na fotografii z 1919 r.
[00:24:22] Rodzeństwo mamy: dwie siostry uczące się zawodu w Berlinie (kupiectwo i kapelusznictwo). Ciotka Maria Wiśniewska dd. Polska. Legenda o służbie wuja Bronisława w armii pruskiej – przewiezienie przez granicę celną w Krzyżu rozmontowanego samolotu niemieckiego pociągiem, ukrytego w stosie ziemniaków, fotografia wuja przy samolocie [+]. Fabryka kas pancernych „Tresor” przez wuja, kasa u jubilera na pl. Wolności w Poznaniu z napisem „Bernard Polski”. Ukrywanie się wuja przed Niemcami, zmiana nazwiska, zajęcie w Warszawie: rusznikarstwo. Śmierć wuja od bomby w powstaniu warszawskim.
[00:29:50] Ucieczka ze Środy Wielkopolskiej pociągiem towarowym, ranienie mamy i boh. odłamkiem, rana zagojona po wojnie. Niewiadome losy siostry i dwóch braci, niepokój boh. o los ojca.
[00:33:35] Obóz w Łodzi: koedukacyjna latryna na środku placu. Rozdzielenie rodziny: mama w Ravensbrück, czworo rodzeństwa w obozie dla dzieci i młodzieży w Litzmannstadt Ghetto. Pobyt w obozie pod opieką siostry, nauka niemieckiego. Wspomnienia obozowe Wiesławy Skibińskiej. Wakacje na zaproszenie organizacji humanitarnej Maximilian-Kolbe-Werk. Obowiązek używania języka niemieckiego w miastach Wielkopolski/Kraju Warty w czasie wojny.
[00:44:20] Wakacje w Seckach (Badenia-Wirtembergia) dla osób, które przeszły przez łódzki obóz. Uczenie niemieckiego przez mamę. Aresztowania rodzin wielodzietnych z Kraju Warty, rodzina boh. aresztowana w czerwcu 1940 r. Rozpoznawanie osób ze zdjęcia powstańców wielkopolskich.
[00:49:00] Proceder wysyłania „na zniemczenie” dzieci polskich z obozu w Radogoszczy i z Konstantynowa. Wspomnienia z obozu w Łodzi: uderzenie w twarz przez kobietę podobną do mamy, płacz podczas zmiany opatrunku na nodze w ambulatorium. Funkcjonariuszki obozu Sydonia Bayer, Genowefa Pohl (Eugenia Pol). Odkażanie rany 10-procentowym lizolem, zapalenie kości. Zalecenie amputacji nogi boh. przez chirurga Wilczyńskiego.
[00:57:20] Ciągłe oczekiwanie na powrót rodziców po wojnie, powrót mamy z Ravensbrück. Wiadomość o zbrodni katyńskiej od koleżanki Basi Derczyńskiej, odczytywanie w radiu przez Niemców nazwisk pomordowanych w Katyniu. W 1953 r. przestroga od nauczycielka historii Adamskiej, by przemilczeć zbrodnię katyńską. [+]
[01:00:55] Powrót mamy z obozu 17 maja 1945 r, śmierć po trzech dniach, akt zgonu ojca w czerwcu. Wspomnienia z obozu mieszczącego się w getcie przy ul. Przemysłowej: „patentki” – pończochy, przerabianie ubrań przez dziewczynki w obozie. Opieka rodzeństwa nad boh.: ubrania od siostry, jedzenie z paczek od brata Zbyszka. Chleb przypominający torf, różańce z chleba. [+]
[01:07:20] Najstarszy brat Zbigniew wytwarzał buty „holzpioruny”, po wojnie pracował w nadzorze chemicznym kopalni, przywileje górnicze. Spotkanie współwięźnia z obozu: dokument z wyrokiem śmierci z sądu hitlerowskiego w Szamotułach [+]. Żona boh. pulmunolog.
[01:14:25] Wspomnienie z obozu: wyrywanie zielska spośród kamieni, pozbawienie posiłku i lanie za karę. Maskowanie ubytków emalii na naczyniach ziemią, wyzwiska Niemców. Uzbrojeni w pejcze strażnicy esesmani z wilczurami. Dręczenie boh. przez auseherkę Pohl, bolesne zmiany opatrunków. Doświadczenia z obozu: ból, chłód i głód. [+]
[01:21:10] Powojenna przeprowadzka do rodzinnego domu w Czarnkowie, edukacja, kłopoty z przyjęciem do liceum – nieodpowiednie pochodzenie. Mistrz boh., członek komisji kwalifikującej. Interwencja ciotki Marii Wiśniewskiej w poznańskim kuratorium. Fikcyjny życiorys boh. utworzony z pomocą książki „Kariera Nikodema Dyzmy”, wymyślony zawód ojca: zbożowiec.
[01:24:46] Fasadowa przynależność do ZMP w liceum i na studiach, krytyka przewodniczącego uczelnianego koła ZMP Kołodziejka za brak aktywności.
[01:27:00] Apele w łódzkim obozie, sprawdzanie obecności, wynoszenie zmarłych. Umieranie dzieci po pobiciach przez strażników. Wspomnienie z obozu w Łodzi pacjentki w Poradni K: transport zwłok zmarłych wozem do przewożenia chleba. Zimno podczas apelu, okrzyki „Achtung!”. Bracia Skibińscy młodsi od boh.
[01:31:17] Wspomnienie ojca w domu, stolik z metalowymi utensyliami do palenia papierosów. Karanie dzieci w obozie: bicie, policzek od ausseherki Pohl, trudne do zniesienia emocje, „płacz był nieustannie”, ukrywany przed Niemcami. Wsparcie rodzeństwa [++]. Od wiosny do jesieni praca dziewcząt w gospodarstwie rolnym w Dzierżążnie Wielkim, zachowana dokumentacja.
[01:37:08] Wiesława Skibińska z obozu łódzkiego przy ul. Przemysłowej, poznana na wakacjach organizowanych przez Elisabeth Erb. Współpraca boh. z organizacją Maximilian-Kolbe-Werk. Przyjęcie u burmistrza Seckach w 1987 r. odszukiwanie wspólnych przeżyć.
[01:41:58] Wyzwolenie obozu 19 stycznia [1945], przygarnięcie boh. przez nieznaną łódzką rodzinę. Odszukiwanie krewnych przez PCK. Droga ze Środy Wlkp. do Czarnkowa. Mgliste wspomnienia: gazowa lampka „pończoszka”, planowanie pogrzebu boh. przez „jakieś panie”. Siostry Derczyńskie: Maria, Zofia, Barbara, Hania, śmierć Hani na dyfteryt.
[01:46:05] W Środzie Wlkp. opieka znajomych rodziców nad boh. Rosyjscy żołnierze w mieszkaniu rodziny, powrót gosposi „cioci”, dobytek rodziców przechowany przez gosposię w metalowej skrzyni na działce. Ogromny stół po rodzicach przewożony samochodem po rozchybotanym moście.
[01:50:24] Losy rodzeństwa po wyzwoleniu obozu 19 stycznia. Przejazd do Środy Wlkp. przez Poznań, opieka znajomych rodziców Derczyńskich. Hałaśliwi Rosjanie w mieszkaniu, wyniesienie skórzanej kanapy i foteli z pokoju „męskiego”. Zamieszkanie dzieci w mieszkaniu, opieka cioci Marii Wiśniewskiej.
[01:55:50] Zupa wigilijna przygotowywana przez ciocię. Niezagojona rana nogi boh., powrót schorowanej mamy, nazajutrz wywiezienie mamy wozem, jej śmierć, pogrzeb. Po latach przeniesienie mamy do grobowca rodzinnego. Tęsknota za mamą: piękną, wysoką, opiekuńczą, dystans do ojca, oddzielne posiłki przed wojną. Ojciec był dyrektorem huty szkła – kolorowe kryształy. Odziedziczenie części huty dzięki wujowi Bernardowi. Comiesięczne dywidendy, dobrobyt po wojnie, nagłe, bezprawne upaństwowienie fabryki. [+]
[02:03:53] Stały brak mamy w czasie rozłąki, stopniowe przyzwyczajenie do sytuacji. Ojciec obecny-nieobecny. Przedwojenny sklep kolonialny (cukierki w czerwonej folii) zarządzany przez mamę, opieka niani i siostry. [+]
[02:05:42] Unikanie wspominania obozu. Historia brata Zdzisława: wybryk antystalinowski w noc sylwestrową, aresztowanie i relegowanie z Czarnkowa, zamieszkanie w Katowicach, nauka w liceum w Mikołowie, matura w Opolu. Kolega brata Radek Szymański wcielony do wojska – w kopalni uranu, potem w chórze Wojska Polskiego. Drugi brat pod opieką adwokata w Katowicach. Siostra: nakaz pracy w Gorzowie.
[02:11:46] Rozstanie z mamą w obozie w Konstantynowie, przewiezienie boh. do Łodzi [+]. Rana mamy z 1939 r. na piersi i pośladkach odniesiona podczas ochraniania boh. na polu buraków, uszkodzenie zastawek serca poprzez infekcję z rany, śmierć w wyniku stenozy zastawek mitralnych.
[02:17:06] Moment wypędzenia rodziny nocą w 1940 r., odwiezienie do Konstantynowa pod Łodzią wagonem bydlęcym. Pobyt w Konstantynowie od lata 1940 r. do września 1943 r. Obóz w Łodzi działał od 1942 r.
[02:20:10] Latryna zapamiętana z obozu w Łodzi. Zaradne rodzeństwo w obozie. Trauma wojenna, „po wojnie każdego Niemca bym zabił”, propaganda antyniemiecka w prasie. Zmiana postawy, wyjazdy na zakupy do NRD, nieoczekiwane przypomnienie sobie jęz. niemieckiego [+]. Obecna ocena stosunków polsko-niemieckich. Burmistrz Seckach Ekkehardt Brand, budowanie przyjaznych relacji.
[02:28:32] Powojenna trauma: reakcje na odgłos gwiżdżącej lokomotywy, sny o uciekaniu przed Niemcem. Drżące ręce – ograniczenia w wykonywaniu zawodu. [+]
[02:31:08] Trudne objaśnianie wojny młodym pokoleniom, obwieszczenia niemieckie ze spisem straconych osób. [+] Niezrozumienie realiów obozowych, książka „Opowiem ci o wojnie”, wspomnienie dziecka pracownicy poczty ukradzionego z wózka na ulicy Głogowskiej. Dziecko odnalezione w Berlinie po wojnie, gnębiony w Poznaniu przez rówieśników.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.