Stanisław Ciosek (ur. 1939, Pawłowice, zm. 2022, Warszawa) był świadkiem i uczestnikiem przemian ustrojowych w Polsce pod koniec lat 80. XX w. Wychował się na Ziemiach Zachodnich, dokąd po wojnie przyjechał z rodzicami. Po maturze zakwalifikował się na studia radiologiczne w Moskwie, jednak plany pokrzyżowały wydarzenia Października 1956. Ostatecznie studiował w elitarnej sopockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Był zdolnym działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich (w latach 1969-1973 kierował tą organizacją). Od 1959 r. działał w PZPR, w latach 1972-1985 był posłem na Sejm PRL Vi, VII i VIII kadencji. W połowie lat 70. został I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Jeleniej Górze. Podczas „karnawału Solidarności” prowadził w imieniu władz – jako minister do spraw związków zawodowych – negocjacje z opozycją. W stanie wojennym był przedstawicielem rządu w rozmowach z kościelnymi hierarchami i doradcami zdelegalizowanej „Solidarności” i Komisji Episkopatu Polski, a następnie współorganizował przygotowania do Okrągłego Stołu. Po 4 czerwca 1989 r. okrzyknięty przez partyjnych kolegów winnym porażki wyborczej, ustąpił z władz PZPR. Kilka miesięcy później został nominowany przez rząd Tadeusza Mazowieckiego ambasadorem Polski w ZSRR. Na placówce w Moskwie pozostawał do 1996 roku, w tym czasie negocjował anulowanie długu Polski, gwarancję wschodniej granicy, wyjście wojsk radzieckich z Polski. Obserwował pierestrojkę, rozpad ZSRR, pucz Janajewa. Po powrocie do kraju został doradcą Aleksandra Kwaśniewskiego. Zmarł 18 października 2022 w Warszawie.
more...
less
[00:00:10] Ur. 2 maja 1939 r. w Pawłowicach, południe Mazowsza, gdzie rodzice byli nauczycielami. Rodzina matki – dziadek był maszynistą, pokrewieństwo ze szlachtą z rodu Kozietulskich, ojciec pochodził z rodziny chłopskiej. Rodzice prowadzili tajne komplety w czasie wojny, po wojnie też pracowali jako nauczyciele. Decyzja ojca o wyjeździe na „Ziemie Odzyskane” – do Oleśnicy pod Wrocławiem, został inspektorem oświaty. Droga wagonem węglarką z psem Ciapkiem, „jeszcze Wrocław dymił”. „Polska budowana od podstaw”, tereny poniemieckie.
[00:04:05] Specyficzny rodzaj ludzi – pochodzili z innych zakątków kraju, łączył ich wspólny cel: osadniczy. Pragmatyzm i konkrety, poszanowanie dla państwa, unikanie nadmiernych sporów. Kontakt z opozycyjnym myśleniem dopiero na studiach w 1956 r. Boh. otrzymał nominację na ambasadora Polski w ZSRR od prezydenta, gen. Jaruzelskiego, rządził wtedy Tadeusz Mazowiecki.
[00:07:31] Wyrzucenie boh. z Biura Politycznego [KC PZPR] za wyniki wyborów 4 czerwca [1989] i przebieg negocjacji przy okrągłym stole – razem z Barcikowskim i Czyrkiem – boh. się tego spodziewał. Zaplanowana pozycja ambasadora w Moskwie (rozmowy z Rakowskim, badanie aktywu partyjnego przez Rakowskiego). Manewr Geremka, ministra spraw zagranicznych – zawiadomił posłów z PZPR nieco później o rekomendacji na ambasadora.
[00:10:54] Zespół współpracujący w 1988 i 1989 r.: Mazowiecki, ks. Alojzy Orszulik i boh. – tworzyli koncepcje przebudowy państwa. Wielokrotne spotkania w willi przy ul. Klonowej. Mazowiecki miał mandat od Wałęsy, boh. od Jaruzelskiego, Orszulik od Episkopatu. Po stronie władzy utworzono zespół analityczno-doradczy: Jerzy Urban, gen. Pożoga i boh. – dostarczanie raportów Jaruzelskiemu. Powszechne przekonanie o „rychłym końcu”.
[00:16:03] Propozycja wielkiej koalicji w Polsce, naiwne myślenie. Jaruzelskiemu zależało na tym, by się porozumieć. Porozumienie Jaruzelskiego z bogiem pod koniec życia – powrót do korzeni katolickich. Nie dążył do zwarcia.
[00:20:00] Boh. nie bał się przeciwników politycznych, stosował rozwiązania demokratyczne, wychowany w ZSP – podejmowanie decyzji większościowych. Podczas powstania „S” w województwie jeleniogórskim pomoc w znalezieniu lokalu, podpisanie porozumienia z „S” - zawierało zapis o „kierowniczej roli partii”.
[00:24:06] Demokracja bezpośrednia – zebrania załóg pracy, spisywanie i rozpatrywanie postulatów, pretensje o ośrodek wypoczynkowy PZPR w Szklarskiej Porębie. Stanowisko ministra ds. związków zawodowych, przyjazd do Warszawy. [+]
[00:26:22] Obejmowanie stanowiska ambasadora w Moskwie, rozmowy z Geremkiem i Barcikowskim. Minister Skubiszewski – inspekcja w Moskwie. Sytuacja kryzysowa w ZSRR, obawy o usunięcie Gorbaczowa i interwencję w Polsce. Przygotowanie do funkcji ambasadora przez kilka miesięcy w MSZ.
[00:32:18] Możliwy zły scenariusz w ZSRR: wg planu Janajewa. Potrzeba porozumienia po obu stronach w 1989 r. W czasie stanu wojennego największym przegranym była partia – potrzebowała wojska do obrony. Osłabiona również „S” (10 milionów członków + rodziny), świadomość braku legitymacji od narodu dla PZPR.
[00:35:10] Wspólna wizja szczęśliwej Polski przy Okrągłym Stole. Rozwiązanie PRON – trudne zadanie we wrześniu 1989 r. Solidne szkolenie w MSZ, sprawy gospodarcze, rozliczenia dolarowe z Moskwą. Droga do Moskwy salonką, z psem i rodziną. Przyjazd na Dworzec Białoruski, „straszne wrażenie”, powitanie. Pracownik sektora polskiego radzieckiego MSZ.
[00:40:45] Lodowata atmosfera w ambasadzie. Jerzy Smoliński, przygotowanie do wręczenie listów uwierzytelniających przewodniczącemu Rady Najwyższej Łukianowowi. Planowana wizyta premiera Mazowieckiego w Moskwie. Przepych i monumentalizm Kremla. Strach Zachodu przed potęgą nuklearną ZSRR, przyjazd Busha do Polski, „nie drażnić Rosjan”. Zaufanie Moskwy do Jaruzelskiego.
[00:46:15] Skuteczność interwencji Busha wobec Jaruzelskiego, szansa dla „S”. „Nigdy nie wierzyłem w naszą [władzy] wygraną”. Mobilizacja członków KC, świadomość bezradności „S”, autentyczne niezadowolenie ludzi z braku perspektyw. „Zaskoczyła mnie skala wygranej „S”.
[00:50:12] Polska jako pierwsze państwo bloku sowieckiego podpisała umowy gospodarcze z państwami EWG, „idzie na Zachód”. Pociągi z uciekinierami z NRD. Sprawa zjednoczenie Niemiec zdecydowała się podczas spotkania Gorbaczow-Reagan na Malcie [?]. Gorbaczow uważał, że został oszukany – zaufał Amerykanom, którzy go oszukali. Rosjanie bali się wrogości Polski.
[00:54:10] Personel ambasady w Moskwie: lodowate przyjęcie, wszyscy „czekali na wyrok”, bali się odwołań. Stopniowe zmiany kadr. POP PZPR przy ambasadzie, zastępcy ambasadora: Jerzy Smoliński, Jerzy Bahr, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Wiktor Ross i in. Attaché wojskowi, radca handlowy niepełnosprawny fizycznie, fachowi następcy z BRH.
[00:58:53] Pisanie depesz na radzieckich maszynach szyfrujących, konieczność ręcznego szyfrowania. Pomoc Ryszarda Paciorkowskiego. [+] Silna pozycja ambasadora Polski w ZSRR, stare partyjne kontakty. Boh. był pośrednikiem między władzą radziecką a ambasadorami zachodnimi, także amerykańskimi. [+]
[01:03:24] Powiadomienie ministra Skubiszewskiego o nadchodzącym puczu w Moskwie. Częste spotkania boh. z Szewardnadze, „przyjaciel Polski”. Zachwyt Szewardnadze reformami w Polsce, reformy Gajdara w ZSRR. Łatwość dotarcia do najwyższych urzędników ZSRR. Wielu z nich odkrywało polskie korzenie. Podpisywanie gwarancji granic Polski.
[01:06:30] Unikanie kontaktów przez wojskowych, luncz z gen. Dubyninem – dostał zadanie pacyfikacji Polski w 1981 r. z Białorusi. [+]. Tajne procedury wojskowe. Problemy do rozwiązania: rozliczenia w dolarach, wyjście z RWPG, wycofanie wojsk radzieckich z Polski i NRD budziło wątpliwości w Polsce. [+]
[01:12:00] Rozmowy z Rosjanami nt. wycofania wojsk – boh. w nich uczestniczył, złośliwość wobec Rosjan. Rozliczenia obsługi samolotów rządowych, wprowadzenie opłat lotniskowych. Wredny rewanż Rosjan. [+]
[01:16:28] Hierarchia wojskowych w Układzie Warszawskim: Polacy traktowani jak „młodszy brat”. Ok. 20 rund rozmów. Niepotrzebne mściwe złośliwości w kontaktach władz Polski i Rosji: 17 września planowane wyjście wojsk rosyjskich z Polski, zaproszenie ministra obrony narodowej Federacji Rosyjskiej. „Państwa też się mogą obrażać”.
[01:19:43] Wypracowywanie na gorąco „polskiej racji stanu”, brak radykalizmu w deklaracjach Polski. Wprowadzanie zachodnich wartości w Polsce było oczywistością, kierowanie się wyczuciem wobec Rosji. „Rosja sama chciała na Zachód – po raz pierwszy w historii”. „Wschodni obrządek polityczny to jest nieszczęście”. Opór cerkwi wobec reform. Niepowodzenie reform Gajdara, brak pomocy Zachodu wobec Rosji jako historyczny błąd. Wizja świata z Rosją włączoną do zachodniej cywilizacji. Żal boh. po „wspaniałej inteligencji rosyjskiej”.
[01:28:22] Częste spotkania z Aleksandrem Jakowlewem – nie bał się, przyjazny, dziecko awansu społecznego, człowiek renesansu, ambasador w Kanadzie. Ostatnia rozmowa o reformowaniu Rosji. „Imperializm kanadyjski” blisko potrzeb człowieka. Szlachetne pobudki reform w Rosji.
[01:32:57] Skostniałe myślenie władz Rosji, starzy aparatczycy. Odnoszenie się Chińczyków do Konfucjusza, Rosjanie nie mieli się do czego odnieść, ale nie chcieli krwi. Gorbaczow humanista.
[01:35:27] Megalomania narodu rosyjskiego – wielkość geograficzna, imperialny duch. Patrioci we Władywostoku. Caryca Katarzyna- zarządzanie imperium silną ręką, hierarchiczny system władzy, inaczej niż w Ameryce. Zachodni model demokracji niemożliwy do zaszczepienia w Rosji.
[01:38:41] Putin kiedyś chciał wstąpić do NATO, wystąpienie w Monachium. Napęd ludzi powstały z konfliktu (wrogość, nienawiść). Putin, Kaczyński – talenty polityczne.
[01:41:10] Niepoliczalne zadłużenie Polski wobec ZSRR określane w rublach transferowych. Wicepremier Aleksander Szochin – wyzerowanie długu. [+]
[01:45:00] Problem Katynia podczas pierwszej wizyty Gorbaczowa w Polsce, niechęć Rosjan do wyjawienia akt. Sekretna teczka nr 1. Naciski Jaruzelskiego. Polecenie dla boh. rozstrzygnięcia sprawy Katynia. Sekretarz KC KPZR [Filin]. Pierwsza lista katyńska przywieziona przez Gorbaczowa.
[01:48:48] Kontakty z hierarchią prawosławną w Moskwie i z nuncjuszem papieskim. Zainteresowanie Watykanu sekretarzem prasowym Kremla, kandydatem na ambasadora w Watykanie. [+]
[01:52:55] Raport grupy „Wisła”. Rozpad imperium ZSSR. Konsulaty: największy Petersburg, Kijów, Mińsk, Irkuck i stolice republik, które się oderwały po rozpadzie. Zakwalifikowanie na studia radiologiczne w Moskwie po maturze – w 1956 r. Rosjanie zrezygnowali z przyjmowania Polaków na studia. Studia w szkole ekonomicznej w Sopocie – działanie przypadku w życiu. [+]
[01:57:30] Budynek ambasady w Moskwie. W podejściu Jaruzelskiego i Mazowieckiego nie było różnic, Jaruzelski był lojalny. Józef Czyrek odpowiedzialny w kancelarii prezydenta na kontakty z MSZ, jedna linia polityczna. [+] Za czasów Wałęsy pojawiły się różnice. Przez 7 lat ambasadorowania boh. zmieniło się 8 premierów, 4 prezydentów, kilku ministrów spraw zagranicznych. Konsekwentna, monolityczna, spójna polityka zagraniczna Polski.
[02:02:16] Pozostanie PZPR jako jedynej siły dawnej władzy. Pozytywna ocena przebiegu wydarzeń. „Musieliśmy przez to wszystko przejść, to było nieuniknione”. Rozwiązanie PZPR. Pierwszy dzień stanu wojennego w gabinecie Jaruzelskiego.
[02:06:28] Rozmowa z Jaruzelskim. Pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym prezydenta Jaruzelskiego był szef KGB Kriuczkow – przyszedł na zwiady. Kilka dni po jego powrocie do Moskwy „zaczęły się wszystkie aksamitne rewolucje. Tam zwolniono hamulce”. Mądrość Mazowieckiego. [+]
[02:10:25] „Gorbaczow szanował Jaruzelskiego”, często rozmawiali, wpływ Polski (Mazowieckiego) na decyzje Kremla. Uznanie pluralizmu partyjnego. Relacje miedzy imperium a krajem satelickim (Polska, Węgry).
[02:16:16] Moment utraty wiary w system i ideologię – podczas pełnienia funkcji I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Jeleniej Górze, biurokracja. Rozmowa z Wrzaszczykiem. Liczna rodzina boh., odwiedziny kuzyna Zioło w Warszawie. Życie chłopa w PRL. [+]
[02:21:22] W czasach Gierka liczyły się już pieniądze, zyski, wydajność. Ekspertyzy pisane dla gen. Pożoga – mobilizacja do rozwoju. Wizja stworzenia wielkiej koalicji rządzącej z udziałem Kościoła.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.