Juliusz Langner (ur. 1929, Kraków) – w czasie okupacji mieszkaniec Tarnowa, był świadkiem prowadzenia przez miasto więźniów pierwszego polskiego transportu do Auschwitz, w którym był też jego wujek Leon Lipeński. Po wojnie udał się wraz z rodziną do Gdyni, a potem do Sopotu. W 1950 roku po maturze Juliusz Langner przeniósł się do Krakowa, gdzie w 1952 roku rozpoczął studia na Politechnice, przerwane po niespełna roku. Przez blisko 40 lat pracował w dyrekcji budowy Nowej Huty. Jest bratankiem generała Władysława Langnera , dowódcy obrony Lwowa.
[00:00:08] Autoprezentacja boh. Przed wojną ojciec był inspektorem celnym w Gdańsku, porucznikiem WP, mieszkanie w Gdyni. Przygotowania do wojny: alarmy w szkole, noszenie masek, broń krótka przysyłana do ojca dla celników. Paczki z wędlinami na święta z Tuchowa.
[00:03:15] Liczni Niemcy mieszkający w Gdańsku. 28 sierpnia 1939 wyjazd z Gdyni do Krakowa ostatnim pociągiem jadącym przez Gdańsk – obrzucenie wagonów kamieniami przez Hitlerjugend. Walizeczka ze „skarbami” boh. (pistolety, srebrne pieniądze, znaczki pocztowe), szybko osiągnięta dojrzałość. Droga do Krakowa z mamą i siostrą, czuło się nadchodzącą wojnę. [+]
[00:07:10] Poszukiwanie zagubionego bagażu w Krakowie, wyjazd do Tarnowa do babci Malwiny. Stryjenka z trójką dzieci. Plan wyjazdu dorożką do stryja do Lwowa, 2 września w Albigowej Niemcy na motorach, powrót przez Łańcut do Tarnowa. Mieszkanie u „pani Wydrowej”. Ojciec wezwany do Warszawy, przedostał się do brata we Lwowie. Po wkroczeniu Rosjan zabrał żonę gen. Władysława Langnera i jego syna Ryszarda do Warszawy. Gen. Władysław Langner – stryj boh. Trzej bracia: Kazimierz, Władysław i Adam Langner – walczył w AK.
[00:13:13] Życie w okupowanym Tarnowie, rozpoczęcie nauki, terror, strach przed Niemcami, ostra zima (-40- st.), kolejki po chleb. Oszczędności ojca – paczka dwuzłotówek, wymiana pieniędzy w Generalnym Gubernatorstwie. Edukacja – po skończeniu 7 klasy zdobywanie celujących ocen, żeby dostać się do Handelschule, korepetycje u Żydówki Lali Rygier.
[00:16:50] Żydzi w getcie w Nowym Targu, uderzenie nahajką za pomoc Żydówce. Zgromadzenie Żydów na stadionie w Nowym Targu, boh. nosił im wodę do picia, „chłopczyk w niebieskawym płaszczyku”. Boh. widział załadunek więźniów do pociągu pierwszego transportu do Auschwitz 14 czerwca 1940. Wuj Leon Lipeński, więzień Auschwitz nr 555, machał na pożegnanie do boh. z ostatniego wagonu odjeżdżającego pociągu. [+]
[00:21:59] Przejście więźniów ulicą Krakowską, otoczeni psami. Wuj trafił do obozu, bo przechwalał się koneksjami z gen. Langnerem (żona Wanda Lipeńska, siostra gen.). Wuj zginął w Auschwitz w 1942 r., prochy przywiezione rodzinie przez niemieckiego żołnierza, stały na kredensie. [++]
[00:27:15] W dzieciństwie zamiłowanie do wojskowości, zabawy bronią, strzelanie do tarczy w Gdyni-Orłowie. Pomoc Adamowi Langnerowi w kolportażu gazetek do Krakowa i Tarnowa. Zakazany handel, wyłapywanie szmuglerów. Gazetki w torbie na szyi. Adresy mieszkań kontaktowych, siostra ojca Maria Chełmecka dd. Langner. Dostarczanie gazetek księdzu Kapturkiewiczowi, znajomemu rodziców.
[00:32:25] Ukochana babcia Malwina Langner („rosołek z gołąbków”). Pierwsza praca ojca w Śniatyniu-Załuczu, samodzielne podróże boh. ze Lwowa do babci w Tarnowie.
[00:34:30] Baniak na wodę z domu. Mieszkanie przy ul. Długiej 22 [Nowy Targ]. Sąsiad Icek, syn szewca, ratowanie żydowskiego chłopca. Ogólnopolski antysemityzm przed wojną. Syn posła na sejm z Orłowa, jego pies pogryzł boh. Podburzanie ludzi przeciwko Żydom przez endecję. [+]
[00:39:14] Stryj Adam Langner był w partyzantce AK, ojciec był kasjerem w PZU (Państwowy Zakład Ubezpieczeń) – kradzież pieniędzy z kasy PZU przez partyzantów. Boh. stał na czatach przy moście. Zbieranie broni dla partyzantów po wycofujących się w 1945 r. Niemcach (szable).
[00:42:00] Maniek Kustur, Wiesław Lipeński i boh. – nocna wyprawa na nartach z meldunkiem dla partyzantów z Turbacza. Niemcy trzymali swoje konie na posesji Długa 22. Rozbicie partyzantów z Turbacza, przewiezienie ich broni na Długą 22 – boh. ukradł wieczorem rkm. Schowek na broń w szopie, gdzie boh. hodował króliki belgijskie, podkradanie siana i owsa z niemieckiej, a potem rosyjskiej stajni. Skrzynka z granatami wykradziona z wozu po Niemcach.
[00:47:31] Radziecki ostrzał kościoła, rodzina schroniła się w piwnicy. Przyjazd ojca z Warszawy po przewiezieniu bratowej, praca po znajomości (kierownik Józef Albin) w Nowym Targu w PZU. Albin zaaresztowany w Zakopanem przez gestapo, wypuszczony za łapówkę.
[00:51:25] Skierowanie na roboty przymusowe do składu amunicji przy ul. Ludźmierskiej w Nowym Targu – wykradana amunicja była wywożona furmanką z Szaflar dla partyzantów.
[00:53:03] Atmosfera wojny w domu, męskie wieczory, „bimberek z wiadra”, rozmowy konspiracyjne. Wiesław Lipeński należał do AK.
[00:56:07] W 1941 r. przejście transportów niemieckich pod granicę z ZSRR – przygotowanie do ataku III Rzeszy na ZSRR. Wysadzenie kolei przez partyzantów z Nowego Targu. Prężna partyzantka. Bieda, niedostatki – pieczenie ziemniaków na piecyku w domu. Po wojnie mama prowadziła bibliotekę szkolną. W czasie wojny mieszkali razem z ciocią Wandą przy ul. Długiej 22.
[00:59:35] Walizeczka boh: trzy pistolety rodzinne, znaczki, monety z Piłsudskim i okręcikami. W czasie ucieczki do Albigowej walizeczka schowana w piwnicy, znaczki zatęchły. Zabranie walizeczki przez stryja Adama Langnera, zaginięcie.
[01:02:51] 17 stycznia 1945 r. wkroczenie Armii Czerwonej do Nowego Targu: ostrzelanie budowanego kościoła, rodzina ukryty w piwnicy, sierżant radziecki podrywał mamę. Papierowe ubrania. Kolega postrzelony podczas ostrzału ul. Szaflarskiej. Kuchnia wojskowa w sąsiednim podwórku, boh. podkradał chleb.
[01:06:30] Przeprowadzka do Gdyni – wozem do Chabówki, pociągiem do Krakowa. Zapisanie do II klasy liceum w Krakowie. Ojciec mieszkał u kolegi. Przyjazd do Sopotu, mieszkanie przy ul. Bieruta, potem Chrobrego 46 – przydział z PUR.
[01:09:22] Na początku wojny w mieszkaniu w Gdyni mieszkała Andzia z Poznania, potem zajęli je Niemcy. Kontakt Andzi z rodzicami. Zniszczenie Gdańska po wojnie, w lasach Sopotu ukryta broń. Boh. strzelał znad strychu dla zabawy, zbieranie broni w Trójmieście. Przynależność boh. do harcerstwa, namiestnik zuchowy w Sopocie do 1952 r.
[01:11:38] Wyjazd z Gdańska w 1952 r. na zalecenie UB – likwidacja harcerstwa, podejrzenie o działalność dywersyjna. Praca w PSS, potem przy budowie Nowej Huty w Krakowie. Edukacja zakończona maturą.
[01:14:06] Przyjście tajniaka do pracy (kierownik rozlewni piwa i wód gazowych w Sopocie), namawianie do wyjazdu z Trójmiasta, podejrzenie o handel dolarami. Po poddaniu Lwowa mieszkanie gen. Władysława Langnera zajęło KGB. Żona pułkownika KGB nosiła koszulę nocną Zofii Langner (żony gen.) jako sukienkę. Odmowa współpracy gen. Langnera z KGB, Edmund Langner pomógł mu wyjechać (niebezpieczna przeprawa przez Prut) do Rumunii, stamtąd do Wielkiej Brytanii. Nigdy nie wrócił do Polski, zachowana korespondencja gen. z rodziną.
[01:20:04] Brak zaangażowania się boh. w powojenną działalność antykomunistyczną, syn w Australii, córka mieszka z boh. Wnuki i prawnuki. Przynależność boh. do NSZZ „Solidarność”. Córka Grażyna Marczuk prześladowana przez UB, kolportowała prasę niezależną w czasach „Solidarności”.
[01:22:54] Wprowadzenie stanu wojennego – wiadomość z radia. Lala Rygier uczyła boh. przed utworzeniem getta. Gen. Władysław Langner był dowódcą obrony Lwowa, poddał miasto, żeby obronić ludność cywilną.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.