Pani Danuta Genowefa Chaber (1937 r., Warszawa) wspomina wojenne losy swojej rodziny. Jako 7-letnia dziewczynka przeżyła rzeź Woli. 6 sierpnia 1944 r. stała z rodzicami w grupie przeznaczonej do rozstrzelania pod murem na ul. Karolkowej. Pamięta, że ojciec był ranny, a ona podeszła na kolanach do pilnującego ich Niemca, błagając o wodę dla niego. Żołnierz pogłaskał ją po głowie, obiecując, że ojciec trafi do szpitala. Uwierzyła. Pamięta leżącą u ich stóp kobietę z rozszarpaną piersią – krzyczała, błagając o śmierć. Chwilę przed planowanym rozstrzelaniem przyjechał Niemiec na motocyklu i zmieniono rozkazy - popędzono ich do Pruszkowa. Ojciec nie nadążał za kolumną, prawdopodobnie wtedy został zastrzelony. Pani Danuta z mamą były już załadowane do pociągu wiozącego kobiety na roboty, ale przekupiony Niemiec pozwolił im wysiąść. Przedostały się do dziadków w Bobrownikach. Uchodźcy z Warszawy musieli się tam ukrywać, udając miejscową ludność, za udzielenie im pomocy groziła śmierć.
[00:01:00] – boh. ur. 1937 r. w szpitalu na ul. Karowej w Warszawie. Matka Bronisława z d. Papuga, ojciec Franciszek Karwat. Dzieciństwo szczęśliwe, wielka miłość do ojca. Ojciec zajmował się konserwacją urządzeń w warsztatach aparatury piwnej. Był też krojczym spodni dla wojska. Boh. ma starszą siostrę Reginę urodzoną w 1932. Boh. nie pamięta wybuchu wojny. Ojciec powołany na front, szczęśliwie wrócił, zginął w 1944 r.
[00:04:00] – rodzina boh. w czasie okupacji. Ojciec ma kenkartę, dzięki której mógł swobodnie się poruszać również po godzinie policyjnej. Rodzina mieszka na 1 piętrze przy ul. Karolkowej 62., matka nie pracuje, wychowuje dzieci. Sytuacja materialna dobra, kupują działkę w Ożarowie w czasie okupacji.
[00:06:00] – powstanie warszawskie: dom-piwnica-dom-wycie syren, ucieczki, niepewność. Spędzenie mieszkańców na podwórko Wolska 60/62/64. Ojciec ranny
gdy ratował palący się warsztat, spadł z dachu.
[00:08:00] – ojciec wyniesiony z piwnicy, lekarz udzielił pierwszej pomocy. Ranny ojciec stał na podwórku pod ścianą z resztą mężczyzn, pod drugą stały kobiety, czekali na rozstrzelanie. Boh. wyrwała się matce i uklękła przed Niemcem prosząc, żeby pozwolił jej dać ojcu wody. Niemiec pogłaskał ją po głowie, obiecał opiekę nad ojcem. [++]
[00:10:00] – Ranna młoda kobieta leżała z rozszarpaną piersią, krzyczała, żeby ją dobito. [++] Zakaz strzelania do cywili, zamiast tego wywożenie z Warszawy. Boh. trafia z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie. Wcześniej zapędzono ich do kościoła św. Wojciecha i zabrano im wszystkie cenne rzeczy.
[00:12:00] – w Pruszkowie wagony towarowe. Wyjście w południe, do Pruszkowa zaszli ok. 22. Wystawione kosze ze spleśniałym chlebem razowym i pomidorami. Oddzielenie dzieci od matek, 14-letnie dzieci zabierano na roboty przymusowe, krzyk rozdzielanych rodzin. Boh. została z matką, załadowali je do wagonu do Niemiec, nie miały nic, ubrane w letnie sukienki i sandały.
[00:14:00] – dalsza rodzina matki, rodzina Poręckich, mieszka w okolicy Pruszkowa. Siostra stryjeczna matki wydostała je z transportu, matka w przebraniu pielęgniarki opiekującej się zemdlałą boh. Matka szła z boh. na rękach, Niemcy położyli wiszące warkocze boh. na piersi, mówiąc, że tak będzie jej lżej. [++]
[00:18:00] – dojście do domku - kryjówki. Ranny ojciec nie ma sił iść, uderzony kolbą karabinu przez Niemca. Interwencja matki.
[00:20:00] – droga do Dulagu – wszyscy obrabowani w kościele. Po ucieczce matka z boh. zamieszkały u ciotki w Duchnicach. Matka pracowała. Wyjazd do Bobrownik k. Nieborowa do rodziców matki, ukrywały się, zakrywały głowy chustką. Przeprowadzka do Ożarowa, stryjeczna siostra matki wynajęła im pokój za pracę w ogródku.
[00:22:00] – matka pracowała u chorej ciotki, sprzątała, szorowała podłogi. Ciotka chciała adoptować boh. Działka w Ożarowie. Siostra pracowała w hucie w Ożarowie. Boh. pieliła cebulę i buraki na polu o 4 rano, o 7 wracała do domu, szła do szkoły. Zdała do drugiej klasy. Bieda w domu.
[00:24:00] – matka poznała starszego o 20 lat wdowca z dorosłymi dziećmi. Nowy „tato”
ślub matki z wdowcem, rozpoczęcie budowy na działce. Podróż matki do Warszawy, matka zobaczyła zburzony dom, zemdlała. Mogła dostać cegłę z rozbiórki - nowy dom na działce zbudowany z warszawskiej cegły. Pomoc rodziny matki przy budowie, wozili cegły. W cztery osoby zamieszkali w jednym pokoju niedokończonego domu.
[00:26:00] – nieznany los ojca. Na tablicy upamiętniającej przy fabryce Franaszka [J. Franaszek Towarzystwo Akcyjne Fabryki Obić Papierowych i Papierów Kolorowych] jest informacja, że 5 sierpnia zginęło tam 5-6 tys. ludzi. Przypuszczalnie był wśród nich ojciec. Nikt się nie uratował, potem wszystkich spalono.
[00:28:00] – domysły na temat śmierci ojca. Czekanie na egzekucję pod ścianą na podwórku miedzy kamienicami, twarz kobiety rannej w pierś i jej błagalny głos. Ludzie spędzeni z trzech kamienic pod ścianą na podwórku.
[00:30] – boh. czekała na rozstrzelanie posadzona na skrzynkach, żeby karabin maszynowy nie musiał się do niej zniżać. Wspaniali sąsiedzi z klatki.
[00:32:00] – wspólna modlitwa pod ścianą. Opis karabinów maszynowych.
[00:34:00] – trupy mijane przy wyjściu podwórka, postoje po drodze do Pruszkowa, upał, bez picia i jedzenia. Pruszków. Mama miała nadal pierścionek i obrączkę. Scena na Karolkowej, nie wiedziały, że mężczyźni idą na stracenie w fabryce Franaszka.
[00:36:00] – „musztra”, zabawianie się Niemców uwięzionymi, rozkazy „padnij-powstań”.
[00:38:00] – brat stryjeczny uciekł z kolumny, udało mu się uciec za granicę. Powstańcy w szkole, zemsta na mieszkańcach za pomoc dla powstańców. Ojciec ranny przy ratowaniu warsztatu, gasił pożar z dachu, postrzelony przez snajpera. Opatrzony przez lekarza, brak możliwości dostarczenia ojca do szpitala.
[00:42] - siostra boh. wyjechała na wakacje, bo dostała szoku po wybuchu bomby na podwórku w 1942 r. [sprostowanie siostry zza kadru]
[00:44] – dobre stosunki z ojczymem, wygląd nowowybudowanego domu. Wyjazd do dziadków na wakacje, rodzice wykończyli dom.
[00:46] – Ukraińcy chodzili po wsiach i zabijali warszawiaków, boh. z matką nie chciały się wyróżniać. Boh. przeczekała obławę schowana za snopkami słomy. Rozstrzeliwanie znalezionych warszawiaków przez Ukraińców
[00:50] – gdy wkroczyli Rosjanie, matka pracowała w Duchnicach u ciotki. Rosjanie tam stacjonowali, matka im gotowała. Ostrzegła córkę przed Rosjanami. Różnica zachowań Rosjan i Niemców. Niemcy dawali dzieciom czekoladę, Rosjanie kradli. [00:52] – koniec wojny zastał boh. na wsi, boh. go nie zapamiętała.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.