Krzysztof Wojtecki (ur. 1938, Zakopane), wieloletni pedagog Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem, działacz opozycji demokratycznej, drukarz i kolporter niezależnej prasy regionu małopolski, uczestnik licznych akcji plakatowania i rozrzucania ulotek. Pod koniec lat 80. uczestniczył w przerzucie literatury religijnej na Słowację, zorganizowanej przez parafię na Chramcówkach, zatrzymany w lipcu 1989 razem ze Zdzisławem Ignacokiem przez słowackich pograniczników.
[00:00:25] Ur. 14 października 1938 r. w Zakopanem, mama przyjechała z Zagłębia, a ojciec z Wileńszczyzny, poznali się w Zakopanem. Ojciec zmarł przed wybuchem wojny, mama sama wychowywała dzieci (siostra starsza o 4 lata) i prowadziła sklep. Zabranie boh. po śmierci ojca przez dziadków do Dąbrowy Górniczej, trudność z powrotem – granica między Rzeszą (Dąbrowa Górnicza) a Generalnym Gubernatorstwem (Zakopane). Babcia miała niemiecki paszport, boh. nie, przekupstwo na granicy w Suchej Beskidzkiej (zapomniany miś). Poszukiwanie boh. przez Niemców (prawdopodobnie z przeznaczeniem do adopcji w niemieckiej rodzinie). [+]
[00:03:45] Okupacja spędzona w rodzinnym domu, mama pracowała w tzw. ubezpieczalni, gdzie mieścił się szpital dla rannych Niemców z frontu wschodniego.
[00:04:58] Wyjazdy na wieś do Słomnik po żywność, koleżanka Marysia Górecka. Przewożenie materiałów do Krakowa dla AK. Wuj Stanisław Mentel ukrywał się, ścigany za ubój świni na własny użytek. Więzienie przy ul. Nowotarskiej, przekupienie wartowników, ucieczka w kalesonach i na bosaka. Czasem wuj pomieszkiwał w domu boh.
[00:07:25] Najście Niemców, ostrzeżenie przez gospodynię p. Gajową, rewizja, szukanie wśród zabawek. Ucieczka wuja na Gubałówkę. Rozmowa z Niemcem. [+]
[00:09:18] Łowienie pstrągów przez Niemców granatami. Zwiezienie z Gubałówki rannego człowieka na gałęziach. Mogiły pochowanych na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej – grabarz [Stefan] Piotrowski grzebał ich nocą. Pomnik poległym w czasie II i I wojny światowej.
[00:12:41] Przeprowadzka mamy do Gągolina, gdzie prowadziła sklep. W domu ciotki skrytka za kilimem – wujek uniknął złapania przez Niemców. Główną zabawą dzieci było wrzucanie naboi i niewypałów do ogniska.
[00:14:20] Powrót do Zakopanego w latach 50. – drakońskie domiary, rezygnacja mamy z prowadzenia sklepu. Zachowanie władzy wobec samotnej matki. Odmowa mamy podpisania folkslisty - Niemcy zabrali jej sklep za karę. Mama Marianna Wojtecka dd. Kwieczka.
[00:16:39] Służba wojskowa w 1958 r., pobór dwóch roczników: 1938 i 1939, w sumie 22 chłopców z [ulicy] Kamieniec. Jednostka KBW w Krakowie Pychowicach, Podoficerska Szkoła Piechoty. Nauka w szkole w Wadowicach, trzecia lokata. Odmowa wstąpienia do PZPR, szykany, degradacja.
[00:21:28] Funkcja dowódcy drużyny w szkole w Wadowicach, pomocnik dowódcy plutonu. Po reorganizacji awansowanie członków PZPR. Boh. został skarbnikiem w kole młodzieży. Dowódcą plutonu był porucznik Szymański, frontowiec, który walczył w Bieszczadach z UPA. Ćwiczenia w Bieszczadach z komandosami. Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – 10 wyszkolonych psów, wybór żołnierzy do szkolenia psów [+]. Boh. służył w KBW dwa lata (od listopada 1958 do października 1960 r.). Nie chciał zostać w wojsku.
[00:31:58] Powrót do Zakopanego, praca na budowach jako hydraulik. Propozycja służby w milicji, odmowa boh. Papiery mistrzowskie, brygadzista, choroba kręgosłupa, propozycja nauczania w szkole budowlanej – nauczanie hydrauliki.
[00:37:32] Zakładanie NSZZ „Solidarność” oświaty w szkole budowlanej. W czasie stanu wojennego w podziemnym zarządzie, odpowiedzialny za plakatowanie, druk i powielanie, przeszkolony przez działaczy z Gdańska, współpraca z Elandkowskimi, Franciszkiem Gościejem. Kilkakrotne drukowanie z Jackiem Krzyściakiem („skulony”), kapusiem. [+]
[00:41:25] Wprowadzenie stanu wojennego. 16 grudnia bieg do sklepu mięsnego w nadziei kupienia czegoś na święta. Zachowanie żony milicjanta Fiuta, siostry Krzyściaka. Wiadomość od córki (instruktorki ZHP) o rewizji w domu, życzliwy milicjant.
[00:44:42] O wprowadzeniu stanu wojennego boh. dowiedział się od kuzyna żony (Andrzej Kołaczek) – zabranie wszelkich dowodów działalności drukarskiej (gazety, ulotki, odznaki, książki), wywiezienie sankami do znajomego listonosza o nazwisku Janota na parcelach urzędniczych. Listonosz zatrzymywał listy urzędowe, donosy do gestapo (m.in. na mamę boh.). Żona listonosza ze strachu spaliła całą zawartość paczki.
[00:48:50] Zatrzymanie boh. 16 grudnia –„ zmiękczanie” na komendzie, przesłuchanie. Propozycja współpracy. Dalsze działania: plakatowanie w innym miejscu niż zamieszkanie. Przebieg przesłuchania, nagabywanie przez milicjanta. [+]
[00:53:47] Przed wyborami 4 czerwca akcja plakatowa 3 czerwca 1989 r. Boh. i jego grupa oplakatowali i zasypali ulotkami całe miasto, podczas gdy wszyscy w domach oglądali mecz [Polska-Anglia na Wembley]. Najefektywniejsze akcje w blokach miały największy odzew.
[00:56:32] Plakatowanie z Jackiem Krzyściakiem [ps. „Góral”], który nigdy nie zakapował go przed milicją, sam był internowany. Zwolniony, bo podpisał [lojalkę]. Donosił na taksówkarzy.
[00:58:00] Akcja na Grzesiu [przerzut bibuły na słowacką stronę], główny organizator Zdzisław Ignacok. Pakowanie na plebanii na Chramcówkach w kościele Miłosierdzia Bożego, duży ruch ludzi, potem w Jurgowie. Książki zawijane w folię po 6-8 sztuk zostawiali w plecakach w garażu Ignacoka. Pomoc niepełnosprawnej żony. Grupa podstawowa liczyła 4 osoby [Andrzej Hoły, Jan Strama, Zdzisław Ignacok i boh.], resztę dobierano w razie potrzeb (m.in. Krzysztof Owczarek, Michał Goścień).
[01:03:13] Wyruszali z Polany Huciskiej w soboty, kiedy tylko topniał śnieg. Spotkania na szczycie Grzesia, wymiana na plecaki z jedzeniem. Książki religijne po słowacku.
[01:05:42] W okresie wyborów [1989] przerwa w kolportażu. Spotkanie funkcjonariusza czechosłowackiej milicji granicznej z grupą słuchaczy szkoły policyjnej, któremu odśpiewali „Nie chcemy komuny”. Wpadka, śledzenie na następnych akcjach, wymianę plecaków obserwowali milicjanci ze szczytu Rakonia. Było sześciu kurierów, zatrzymanie boh. przez polskiego pogranicznika. Dwaj kurierzy zawiadomili o zatrzymaniu Zakopane. Spotkanie słowackiego milicjanta, ustalenie zeznań w schronisku. Krupica (kasza) dla córki. [+]
[01:12:22] Zabranie przez WOP [Wojsko Ochrony Pogranicza] do Witowa. Zepsuty samochód, życzliwi wopiści. [+] Wejście na Grzesia, poczęstowanie herbatą, znalezienie literatury religijnej w plecakach po stronie słowackiej – zmiana postawy wopistów.
[01:16:26] Płk Korzeniowski. W pierwszą sobotę lipca 1989 przewiezienie do Nowego Targu do jednostki WOP, konfiskata plecaków, zamknięcie w celi, słowacki prowiant. Krupica [„mlecna krupice”] – kaszka mleczna.
[01:19:12] Symulacja bólu kręgosłupa. Pogotowie alarmowe w Zakopanem, czekali na sygnał od zatrzymanych. Tel. do żony, przywiezienie lekarstw, kierował Jerzy Górecki.
[01:23:14] Odmowa wopisty udziału w niedzielnej mszy. [+] Następnego dnia prośba o przyjście księdza z komunią. Odmowa podania odcisków palców, prośba o adwokata przywiezionego z posiedzenia Komitetu Obywatelskiego w Zakopanem z udziałem mec. [Mirka] i mec. Deskura.
[01:28:10] Decyzja o wypuszczeniu, przywiezienie przez żonę. Plecaki zatrzymano. Rozprawa o przekroczenie nielegalne granicy, o przenoszenie pieniędzy i dowodu osobistego za granicę, o przenoszenie książek. Mec. Mirek.
[01:31:33] Wezwanie do Hyżnego – na okazanie. Rozpoznanie przez dwóch słowackich pograniczników. Pobranie przez Słowaków odcisków palców, umorzenie sprawy, zwrot plecaków. [+]
[01:34:00] Sprawa na kolegium o udział w manifestacji pierwszomajowej w czasie stanu wojennego. W innym roku odmowa udziału w manifestacji pierwszomajowej, zatrzymano ok. 20 osób, w tym boh. i jego żonę. Dyrektor szkoły budowlanej za karę obciął im pensje, wygrana przed sądem (sędzia Gąska), podobnie w sądzie drugiej instancji w Krakowie, a w końcu podczas kasacji wyroku – też wygrali.
[01:41:17] Zabranie tym samym nauczycielom „trzynastki”, zaskarżenie dyrektora, wygrana nauczycieli. Wiadomość o przygotowywaniu przez kuratorium oświaty w Nowym Sączu zwolnienia dyscyplinarnego. Odejście w lipcu na rentę. Prośba dyrektora o powrót do pracy, organizowanie praktyk zawodowych. Powrót do pracy na część etatu do emerytury w 2004.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..