Jurecki Jerzy
Jerzy Jurecki (ur. 1958, Kraków) – dziennikarz, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej, wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”. W latach 1978-1984 studiował na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był członkiem redakcji podziemnego czasopisma „Kurier Studencki”, po zamachu na papieża w 1981 roku należał do współorganizatorów Białego Marszu. W 1984 przeprowadził się do Zakopanego. W roku 1985, razem z polonistą Wojciechem Mrozem, założył podziemny „Biuletyn Podhalański”, który ukazywał się do 1989 roku. Jesienią 1989 założył „Tygodnik Podhalański”. Jest prezesem zarządu Zakopiańskiego Towarzystwa Gospodarczego.
more...
less
[00:00:10] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1958 r. w Krakowie.
[00:00:20] W 1984 r. boh. zamieszkał w Zakopanem, jest dziennikarzem i wydawcą „Tygodnika Podhalańskiego”.
[00:00:48] W 1983 r. boh. ukończył studia na AGH w Krakowie i zaczął pracować w schronisku w Dolinie Chochołowskiej – zakaz pracy w obszarze nadgranicznym. Starania o zostanie ratownikiem TOPR – interwencja SB.
[00:02:41] Dziadek boh. był dowódcą pułku piechoty w Brzeżanach i zginął w Katyniu – atmosfera w domu. Boh. zaangażował się w powstawanie krakowskiego NZS w 1980 r.
[00:04:35] Boh. miał wgląd w swoje dokumenty w IPN – rozpracowywanie przez służby peerelowskie. Kryptonimy prowadzonych spraw. Inwigilacja boh. przez podstawionego pracownika TOPR, Jana Miłka. Nadzór służb nad schroniskiem w Dolinie Chochołowskiej – spotkanie z papieżem.
[00:10:30] Podczas projekcji filmu „Przesłuchanie” boh. spotkał Wojciecha Mroza – powstanie „Biuletynu Podhalańskiego”.
[00:12:00] Organizacja niezależnej gazety w latach 80. – zachowanie zasad konspiracji. Pomoc taksówkarzy Jana Stramy i Zdzisława Ignacoka. Działalność podziemnej drukarni – techniki druku – przewiezienie kserokopiarki z Nowego Targu do Dzianisza. Drukarnia na strychu – zapalenie się kserokopiarki. Kolega Maciej Dudek załatwił powielacz, a Witold Adamus pomagał go uruchomić – przyjazd Adamusa z funkcjonariuszami SB, by złapać boh. podczas drukowania – pomylenie adresu. [+]
[00:21:45] Kserokopiarkę i powielacz otrzymano za darmo – gazetkę rozdawano.
[00:23:11] W 1987 r. rewizja w domu boh. – dwóch funkcjonariuszy przerzuciło węgiel w piwnicy. Skrytka na balkonie nie została znaleziona. Przesłuchanie na posterunku – incydent z szefem zakopiańskiego SB Andrzejem Szczepańskim. [+]
[00:28:08] Demonstracja niezależna – marsz pod pomnik Jagiełły w rocznicę 3 Maja. Boh. przywoził z Krakowa bibułę, którą przekazywał Maciejowi Krokowskiemu – propozycja zorganizowania manifestacji. Marsz fotografował m.in. milicyjny fotograf – używanie zdjęć do rozpoznawania i karania uczestników.
[00:32:55] Inwigilacja działacza Solidarności Jerzego Zacharko. Specyfika działalności opozycyjnej w niewielkim mieście.
[00:35:07] Wspomnienie taksówkarzy Zdzisława Ignacoka i Jana Stramy. Wyjazdy do drukarni w Ludźmierzu – farbę drukarską przysyłano z Francji w puszkach z golonką. Incydent z siatką do drukowania. [+]
[00:42:15] Boh. należał w Krakowie do grupy, która zajmowała się wylewaniem kwasu masłowego w miejscach, w których miały się odbywać zebrania partyjne. Rozlanie kwasu w pokoju, w którym urzędował pułkownik prowadzący szkolenie wojskowe na AGH.
[00:45:30] Grupa zajmowała się zabezpieczaniem pomieszczeń, z których nadawało radio „Solidarność”. Akcja w pustostanie na rogu ul. Basztowej i Szewskiej – ustawienie magnetofonu i głośników, umieszczenie sztrajfy na dachu wraz z mechanizmem, który miał ją rozwinąć – efekty akcji. [+]
more...
less