Mazurek Waldemar
Waldemar Mazurek (ur. 1955, Warszawa) po ukończeniu technikum i służbie w Marynarce Wojennej podjął pracę w Fabryce Półprzewodników „Tewa” na warszawskim Służewcu. Podczas stanu wojennego brał udział w akcji wykradzenia z zakładu butli z wodorem, której potrzebowali działacze Regionu Mazowsze do akcji balonowej. Wskutek niedyskrecji jednego z uczestników akcji siedem osób z zakładów „Tewa”, w tym Waldemar Marszałek, trafiło do aresztu. Po wyjściu z więzienia stracił pracę i do emerytury był taksówkarzem.
więcej...
mniej
[00:00:16] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1955 r. w Warszawie.
[00:00:43] W 1979 r. boh. poznał Benka, który przyjechał na wesele. Boh. był taksówkarzem i jeździł z Benkiem do Otwocka, odwiedzanie cmentarza żydowskiego w Warszawie i zaniedbanego cmentarza koło Otwocka – zachowanie Benka.
[00:03:00] Babcia opowiadała historię Benka, którego rodzina została wywieziona przez gestapo, a w domu zrobiono kocioł – dziadkowie zatrzymali chłopaka wracającego z pracy i ukrywali go w piwnicy. Benek przyjeżdżał po wojnie do Polski i odwiedzał babcię, zaglądał do piwnicy, ale nie chciał opowiadać o czasach okupacji. Podczas przyjazdów do Otwocka Benek odwiedzał także kolegę, Polaka. Benek nie wiedział, co się stało z członkami jego rodziny i miał świadomość tego, na co naraża rodzinę, która mu pomagała. Babcia chodziła pieszo po jedzenie do wsi, gdzie mieszkali jej rodzice. [+]
[00:10:00] Benek przyjeżdżał co roku do Polski, odwiedzał wtedy także Niemcy i Izrael. Nie przyjeżdżał w stanie wojennym. Podczas stanu wojennego boh. został aresztowany i siedział w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Benek zaproponował mu, że ściągnie go wraz z rodziną do Australii. Boh. zapisał się na kurs angielskiego – wiadomość o śmierci Benka. Nawiązanie po latach kontaktu z jego rodziną – wizyta syna Benka z żoną Ruth. Żona Benka także pochodziła z Polski.
[00:15:55] Benek mówił po polsku – wspólne wyjazdy. Zagrożenie podczas okupacji. W domu przechowywano kilku Żydów, ale po wojnie odezwał się tylko Benek.
[00:19:38] Beniamin Krochmalik po wojnie wyjechał do Niemiec, potem do Australii, po jakimś czasie nawiązał kontakt z babcią. Przyjeżdżając do Polski odwiedzał także Niemcy oraz Izrael.
[00:23:20] Boh. urodził się i dorastał w Warszawie, rodzina mieszkała w budynkach dawnego Szpitala Ujazdowskiego. Ojciec będąc uczniem szkoły średniej dorysował koronę polskiemu godłu i musiał uciekać na Pomorze. Wspomnienie odbudowy Zamku Ujazdowskiego, podczas budowy Trasy Łazienkowskiej wyburzono zabytkowe budynki, na strychu domu leżały nosze – przeprowadzka na ul. Sobieskiego. Boh. ukończył technikum, służył w Marynarce Wojennej, wziął ślub w 1979 r. – praca w Fabryce Półprzewodników „Tewa”. Podczas stanu wojennego boh. zaangażował się w działalność opozycyjną.
[00:26:26] Przed 1 maja działacze Regionu Mazowsze poprosili o butlę z wodorem potrzebnym do akcji balonowej – załatwienie butli. Milicja zatrzymała kolegę Jana Dyguta – wizja lokalna. Boh. został aresztowany – przesłuchanie na posterunku przy ul. Malczewskiego, konfrontacja z Dygutem. Zarzut zabrania butli celem wysadzenia czegoś. Pobyt w więzieniu na Rakowieckiej – spotkanie z Janem Józefem Lipskim. Boh. siedział razem z więźniami kryminalnymi – grypsowanie. Wyjście na wolność po dwóch miesiącach. [+]
[00:34:50] Wyjaśnienie powodów aresztowania siedmiu pracowników „Tewy”. Zwolnienie z pracy za porozumieniem stron. Boh. zdawał egzamin na taksówkarza – pytanie, za co siedział. Praca taksówkarza – spotkania z ciekawymi ludźmi – jeden z klientów wykonywał podczas okupacji wyrok na konfidencie, inny opowiadał o wyjściu z Warszawy po upadku powstania.
[00:39:12] Matka mieszkająca pod Warszawą widziała łunę nad miastem podczas powstania, wspomnienie getta. Dziadek znał Stanisława Grzesiuka.
[00:40:30] Boh. był aresztowany razem z Kurowskim (przez niego grupa wpadła), Janem Dygutem, Arkadiuszem Korczakiem.
więcej...
mniej